Stop kybernásilí

Karla | 26.9.2018

Dobrý den,
před časem jsem se seznámila s mužem přes jednu online seznamku. Vypadalo to nadějně, tak jsme si vyměnili i emaily a nějaký čas jsme si psali, ale nikdy jsme se osobně neviděli. Po čase daný člověk začal psát divné a eroticky podbarvené emaily, tak jsem se rozhodla, že s ním komunikaci ukončím. Ve slušnosti jsem mu napsala, že děkuju, ale že v naší komunikaci nechci pokračovat a že mu přeju všechno nej. On to však asi není schopný přijmout, tak mi neustále posílá různé vzkazy přes online seznamu a také na můj soukromý email, a i když jsem mu opakovaně a jasně napsala, ať s tím přestane, že s ním nechci dále být v kontaktu, neustále pokračuje. Emailů a vzkazů mi chodí desítky, obtěžuje mě to a navíc obsah těchto zpráv je mnohdy až vyhrožující. Co s tím mohu dělat? Vlastně toho člověka neznám, neznám jeho jméno, na seznamce i v emailu má nějakou přezdívku, takže nejsem schopna poznat, jak se opravdu jmenuje - znám jen jeho křestní jméno. Už jsem opravdu zoufalá a mám z něj občas i strach, v jednom emailu jsem mu napsala, kde zhruba bydlím - sice ne přesnou adresu, ale lokalitu ano...

Děkuji, K.

Odpověď:

Dobrý den,
jednání osoby, která Vás takto kontaktuje, má charakter trestného činu nebezpečného pronásledování, neboli stalkingu. Tento trestný čin spáchá ten, kdo jiného dlouhodobě pronásleduje mimo jiné tím, že jej vytrvale prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje, nebo zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých. Protože daná osoba stupňuje výhružný charakter zpráv a Vy máte obavu o svoje bezpeční, doporučuji se obrátit na policii. Není důležité, že neznáte identitu onoho člověka. Jeho identitu by měla zjistit policie, která k tomu má prostředky dané zákonem. Přiložte jako důkaz zprávy, které Vás nejvíce znepokojily a zdůrazňujte obavy o svůj život nebo o svoje zdraví. Zprávy nemažte, ale archivujte si je, aby mohly být použity pro policii a případně pro soud jako důkaz.

zpětProjekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejte (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.