Stop kybernásilí

Karel | 4.9.2018

Dobrý den,
seznámil jsem se přes seznamku a na požádání zaslal potenciálnímu partnerovi svoje fotky (tvář, postava). Nakonec z našeho vztahu nic nebylo, ale on má stále moje fotky a já se bojím, že je někde vyvěsí nebo pošle lidem z mého okolí (nepřímo to naznačil, když jsem náš vztah ukončil). Říkal jsem mu, aby je smazal, psal mi, že to udělal, ale já o tom dost pochybuju... Existuje nějaká možnost jak ho přinutit, aby fotky ze svého PC apod. odstranil? Můžu "odvolat" souhlas s tím, že jsem mu své fotky poslal a vyžadovat, aby je smazal? Nebo, když už je má, tak následně nemám žádnou právní možnost, jako ho přinutit k jejich vymazání.

Děkuji, K.

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše obavy jsou určitě oprávněné. Použití fotografií bývalými partnery je bohužel velmi časté. Žádat odstranění fotografií z počítače Vašeho bývalého partnera můžete, nicméně Vám pravděpodobně odpoví, že fotografie vymazal, a Vy nemáte možnost si tuto informaci ověřit. Proto doporučuji spolu s požadavkem na vymazání fotografií z počítače upozornit Vašeho bývalého partnera, že jste nedal souhlas s rozšiřováním fotografií, ani k tomu, aby se s fotografiemi seznámily jiné osoby. Upozorněte svého bývalého partnera na to, že pokud by fotografie šířil, můžete na něj podat žalobu u soudu a požadovat nejen to, aby s šířením přestal, ale také, aby Vám poskytl přiměřené zadostiučinění v penězích. Můžete ho rovněž upozornit, že v případě Vašeho úspěchu ve věci Vám bude hradit náklady řízení, což je nejen zaplacený soudní poplatek, ale i náklady zastoupení advokátem.

zpětProjekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejte (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.