Stop kybernásilí

Mája | 9.11.2017

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je legální fotit lidi na různých kulturních akcích a následně zveřejňovat jejich fotky na Facebooku, webu apod. Konkrétně různá pražská kina poměrně často toto dělají a mě by zajímalo, jestli je možné se proti tomu nějak ohradit nebo ne. Na internetu jsem četla, že fotky takhle mohou užívat jen novináři, ale nevím, jestli byl ten zdroj spolehlivý a úplně aktuální. Děkuji. Mája.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 84 občanského zákoníku lze zachytit podobu člověk tak, že může být identifikován, jen s jeho svolením. I kdybyste svolení udělila, lze Vaši podobu rozšiřovat opět jen s Vašim svolením (§ 85 odst. 1 občanského zákoníku). Podobu lze i bez Vašeho svolení pořídit a použít přiměřeným způsobem pro účely zpravodajství (§ 89 občanského zákoníku). Jestliže se kulturní akce zúčastní novinář a tento novinář si pro účely zpravodajství z kulturní akce, tuto akci včetně jejích účastníků fotografuje nebo natáčí, svolení zachycených účastníků mít nemusí. Pořadatelé akcí mohou tedy Vaši pořídit Vaši fotografii a tuto fotografii následně použít pouze s Vaši svolením. Pokud pořadatelé Vaši fotografii rozšiřují bez Vašeho souhlasu, můžete se domáhat jejího odstranění.

zpětProjekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejte (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.