Stop kybernásilí

Hanka | 31.10.2017

Dobrý den, byla jsem nedávno v kavárně a přes rameno jiného hosta jsem viděla, jak si fotí slečnu, co seděla u jiného stolu a pak tu fotku posílá někomu přes mobil. Když se chystal udělat další fotku, zasáhla jsem a upozornila tu dívku. Ona se ohradila a chtěla, aby jí to ukázal a všechno smazal, ale ten muž všechno popřel a velmi rychle odešel. Dá se vůbec něco v takovém případě dělat? Má právo požadovat, aby tu fotku smazal? Resp. má on povinnost ji smazat?

Odpověď:

Dobrý den,
podle občanského zákoníku je zachycení podoby člověka bez jeho souhlasu zakázáno. Zachycení podoby i bez jeho souhlasu by bylo možné pouze pro účely vymáhání práv, např. zachycení pachatele trestného činu. Zachycená osoba může požadovat odstranění těchto snímků, a to i žalobou u soudu. Zároveň by se mohlo jednat o přestupek proti
občanského soužití. Při prošetřování přestupku by policie mohla zjistit i identitu pachatele přestupku, které nemusí být Vámi uvedené dívce známa.

zpětProjekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejte (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.