Stop kybernásilí

Preventista patologických jevů | 3.4.2016

Vzhledem k tomu, že v poslední se hodně mluvilo o šikaně pedagogických pracovníků, ráda bych se zeptala, jak se vedení školy či samotní učitelé mohou bránit proti anonymním příspěvkům na webových stránkách typu Přiznej/Přiznání. Většinou jde o hloupé, nevinnné fórky studentů, které ovšem někdy hraničí s urážením, zesměšňováním či pomlouváním pracovníků školy. Ráda bych podotkla, že i když vždy není uvedeno jméno pomlouvané osoby, z kontextu je naprosto jasné, o koho se jedná. Dalo by se to za jistých okolností klasifikovat jako trestný čin? Jde mi o to, že bychom potřebovali nějaké legální nástroje a postupy, kterými můžeme operovat při řešení tohoto typu kyberšikany.

Odpověď:

Dobrý den,
určité formy jednání studentů na internetu mohou být protiprávní a může se jednat i o trestný čin. To, zda se jedná již jedná o protiprávní zásah do osobnostních práv, či dokonce o trestný čin, záleží na konkrétním příspěvku. Pro základní orientaci doporučuji naši publikaci, která je ke stažení zde: https://aa.ecn.cz/img_upload/8b47a03bf445e4c3031ce326c68558ae/kybers-780-ikana-analy-769-za-popularizac-780-ni-769-ef_edit.pdf

zpětProjekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejte (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.